Knutsklocka - Kalendarium 2019

  • lör
    26
    jan
    2019

    Gillesråd med majestäter

    10:00

    Anmälan enligt särskild kallelse.

  • lör
    02
    mar
    2019

    Gillesstämma

    18:30Tommarps bygdegård

    Årsmöte med middag och föredrag

    Anmälan senast 24 februari.

  • sön
    03
    mar
    2019

    Slå katten ur tunnan

    14:00 - 17:00Församlingshemmet i Hammenhög

    Fastlagstradition för barnen, men alla generationer är välkomna!

    Anmälan senast 26 februari till Ann Mari Louison, tfn 0411-20941

  • lör
    27
    apr
    2019

    Gillesafton

    18:30Branteviks IF klubbstuga

    Middag. 

    Världsmästaren i snapsvisor Caj Gustafsson. 

    Anmälan senast 21 april.

  • sön
    28
    apr
    2019

    Gillesråd med majestäter

    10:00

    Anmälan enligt särskild kallelse

  • tor
    30
    maj
    2019

    Gillesutfärd

    10:00Uppåkra

    Besök på Uppåkra arkeologiska center samt Uppåkra kyrka.

    Samling i Uppåkra kl 10:00.

    Inbjudan enligt annons i Then Sölf Fuel.

  • fre
    12
    jul
    2019

    Dragning

    09:00Tommarps kyrka, Glimmingehus, Löderups Strandbad

    Dragning av Tommarps kyrka, Glimmingehus och Löderup Strandbad kl 9:00.

    Samling på respektive platser enligt senare kallelse.

    Lilledrickning på Glimmingehus kl 12:00.

  • lör
    13
    jul
    2019

    Adeldrickning

    Tommarps kyrka, Glimmingehus, Löderups Strandbad

    Anmälan enligt senare inbjudan.

  • mån
    15
    jul
    2019

    Avdragning

    09:00Glimmingehus

    Samling på Glimmingehus kl 9:00.

  • fre
    09
    aug
    2019

    Efterträff med recipienter

    18:00Sjöbo

    Efterträff med recipienter på Sjöbo Gästis kl 18:00.

    Program med inbjudan och anmälan enligt separat inbjudan.

  • sön
    18
    aug
    2019

    Gillesråd med majestäter och marskalkar

    10:00Blästorp

    Gillesråd med majestäter och marskalkar hos Sune Nilsson, Blästorp

    Anmälan enligt särskild kallelse.

  • sön
    18
    aug
    2019

    Brödra- och Systerskjutning

    13:00Blästorp

    Övning med pilbåge för bröder och systrar.

    Kl 13:00 hos Sune Nilsson, Blästorp.

    Anmälan senast 12 augusti.

  • lör
    07
    sep
    2019

    Papegoyeskjutning

    16:00Seglarpaviljongen i Simrishamn

    Samling 16:00 i Seglarpaviljongen.

    Middag och sång i Seglarpaviljongen.

    Anmälan senast 1 september.

  • lör
    09
    Nov
    2019

    Gåsagille

    18:30Tommarps bygdegård

    Anmälan senast 27 oktober.

  • sön
    10
    Nov
    2019

    Gillesråd med majestäter

    10:00

    Anmälan enligt särskild kallelse.

  • sön
    22
    Dec
    2019

    Julbön

    18:00Östra Hoby

    Kyrkkaffe i Församlingshemmet i Borrby.

    Anmälan senast 15 december.

 

Anmälan görs till 

Rusthållare Sven Olsson

sven.h.olsson@gmail.com

Hem: 0414-220 33

Mobil: 0768/87 13 53

 

Julens Stjärna - Det är fred och endräkt hela året

Knut Hertigs Fana Minner om Knud Lavard, hertig och martyr, dräpenvid Ringsted 7. jan 1131: då är hans Gille i Skanör och Falsterbo samt i Flensborg.

Tjugondag Knut - 13. jan, drickes till Sankte Knut i Lund och Ystad. Därifrån våra Farande Bröder vända hem och berätta härom vid Gillesafton.

S:t Knuts Spira - eller Åldermanns Gehörsstav kallar till Gillesråd.

S:t Knuts Duva - eller Papegoyan skjutes i ängen vid Tommarp.

Spelemans Fela - kallar till övning och Gilleslek.

Knud Konges Krona - då Knud Svendsen, konung och martye, vart dräpen i Odense 10 juli 1086 och vårt gille samlas vid Knutsbön och Adeldrickning.

Mårten - är alla Skåningars Heligdag. Varovanuppå sluteligen alla Bröder och Systrar den fjärde söndagen i Advent hålla Julbön.